Sukces przychodzi jedynie do tych którzy działają,
podczas gdy pozostali oczekują jego nadejścia.

~Thomas Edison

3
wrz

Dlaczego pracodawcy boją się zatrudniać osoby niepełnosprawne???

Pracodawcy są chętni do zatrudniania osób niepełnosprawnych ale tego nie robią. Dlaczego?

Zapoznając się z treścią artykułu oraz wynikami badań potwierdziły się moje osobiste doświadczenia.

Największym problemem jest ograniczona wiedza i brak doświadczenia w zakresie współpracy z osobami niepełnosprawnymi. Tylko… doświadczenia nie zdobędziemy gdy nie zatrudnimy osoby niepełnosprawnej. A wiedza? Możemy sami jej poszukać lub możemy skorzystać z doradztwa w różnych Fundacjach, Organizacjach, Urzędach Pracy czy prywatnym Pośrednictwie Pracy. Wystarczy tylko chcieć.

Drugim co do wielkości problemem dla pracodawców jest obawa przed mniejszą efektywnością w pracy. Nic bardziej mylnego! Osoby niepełnosprawne niejednokrotnie lepiej i rzetelniej radzą sobie z danymi czynnościami niż w pełni sprawny pracownik. Osoba niepełnosprawna jest jak każdy inny człowiek, ma swoje ulubione czynności które lubi wykonywać ale ma też gorsze chwile a także zachcianki. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać stanowisko pracy do wykształcenia i posiadanych umiejętności. Tak samo przecież wygląda zatrudnianie osoby w pełni sprawnej.

Trzecim znaczącym problemem jest problem stereotypów. Niepełnosprawność to nie tylko widoczna dysfunkcja fizyczna ciała. Wiele problemów zdrowotnych bardzo często nie widać. Warto sobie uświadomić że każdy z nas może w każdej chwili stać się osobą niepełnosprawną.

Czy jeśli osoba niepełnosprawna w akcie desperacji dla celów zatrudnienia zatai przed potencjalnym pracodawcą swój problem zdrowotny to pracodawca pomyśli o niej korzystniej i zatrudni ją? Dla kogo takie rozwiązanie będzie korzystniejsze? Dla nikogo !!!

Zarówno pracodawca zatrudniający takiego kandydata jak i sama zatrudniana osoba niepełnosprawna wzajemnie narażają się na kłopoty i straty.

Uważam że tzw. Przełamanie strachu i niezobowiązująco chwile spędzone z osobą niepełnosprawną zburzą ten mur obaw i nieświadomości.

 

Polecam lekturę artykułu „Firmy chcą zatrudniać niepełnosprawnych ale tego nie robią”.

http://www.watchdogpfron.pl/firmy-chca-zatrudniac-niepelnosprawnych-ale-tego-nie-robia/

Komentarze

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)


Kod CAPTCHA

(Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.)