Sukces przychodzi jedynie do tych którzy działają,
podczas gdy pozostali oczekują jego nadejścia.

~Thomas Edison

16
mar

Osoby z orzeczeniem niepełnosprawności zasługują na wielki szacunek.

W czasie Seminarium pakietowego w BCC na temat: „Dozwolona kontrola pracowników w miejscu pracy” w dniu 15 marca br. poruszany był problem kontroli w przedsiębiorstwach (http://www.amdukat.pl/blog/przedsiebiorczosc/dozwolona-kontrola-pracownikow-w-miejscu-pracy/). W czasie dyskusji między uczestnikami seminarium nawiązał się temat kontroli stanu zdrowia pracowników. Zgodnie z prawem pracodawca nie ma obowiązku ani prawa sprawdzać stan zdrowia przyszłego lub już zatrudnionego pracownika. A jednak w przypadku nawiązywania stosunku pracy wiele osób ściąga sobie problemy. Rozważmy ten problem:

PRACODAWCA zatrudniając osobę w swoim przedsiębiorstwie widząc kandydata nie może być pewny czy potencjalny pracownik nie ukrywa swojej choroby. Pracodawca nie wie czy dany pracownik będzie często i jak długo korzystał ze zwolnień chorobowych. Pracodawca podejmuje ryzyko zatrudniając praktycznie każdego pracownika. Musi być świadomy ryzyka poniesienia strat/kosztów i problemów prawnych.

PRACOWNIK ubiegając się o pracę może ale nie musi poinformować przyszłego pracodawcę o swoim stanie zdrowia. Gdy przyszły pracownik będzie szczery i przedstawi pracodawcy swoje problemy zdrowotne to może oczekiwać dwóch różnych decyzji: dobrze, zatrudniam Panią/Pana lub nie, dziękuję Pani /Panu. Warto zauważyć tu niechęć pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych ze względu na ich uszczerbek na zdrowiu.

Przy dzisiejszej sytuacji na rynku pracy, potencjalny pracownik będzie się starał zrobić jak najlepsze wrażenie na pracodawcy aby zdobyć to miejsce pracy. Wiedząc o ryzyku odmowy, nie przyzna się do swoich problemów zdrowotnych przed pracodawcą. Jednocześnie ryzykuje utratę zdrowia lub życia i problemy prawne.

Dochodzimy do równań:

 

Szczerość stron przy nawiązywaniu stosunku pracy

=

wyższe bezpieczeństwo + poczucie zaufania

 

lub

 

Nawiązanie stosunku pracy z myślą o korzyściach i tajemnicą w tle

=

zagrożenie stratami + problemy prawne

 

Dlatego uważam że dla dobra zarówno pracodawcy, jak i pracownika stan zdrowia pracownika powinien być ważny dla obu stron stosunku pracy.

Ogromnym szacunkiem należy darzyć osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Ci potencjalni pracownicy są bohaterami ponieważ, starając się o miejsce pracy nie ukrywają stanu swojego zdrowia.

Pracodawco !!! Doceń szczerość niepełnosprawnych pracowników !!!

 

 

Komentarze

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)


Kod CAPTCHA

(Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.)