Sukces przychodzi jedynie do tych którzy działają,
podczas gdy pozostali oczekują jego nadejścia.

~Thomas Edison

27
wrz

Pełnoprawni niepełnosprawni

27.09.2014r. (sobota) spędziłam w Poznaniu uczestnicząc w konferencji „Pełnoprawna niepełnosprawność”. Konferencja została zorganizowana przy współpracy Naczelnej Rady Adwokackiej w Warszawie, Komisji Praw Człowieka działającej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, Biura Rady Europy w Polsce oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wsparcia finansowego udzieliła Okręgowa Rada Adwokacka w Poznaniu.

Konferencja adresowana była do prawników, adwokatów, studentów prawa oraz wszystkich osób zainteresowanych podstawami prawnymi obejmującymi życie osób niepełnosprawnych.

Najmocniejszym problemem o którym dowiedziałam się w czasie tej konferencji jest fakt odmowy Ministra Sprawiedliwości kształcenia i aplikatury niepełnosprawnym studentom. Wytłumaczenie Ministra Sprawiedliwości w bardzo prosty sposób dyskryminuje i odmawia pracy na stanowisku adwokata osobom niepełnosprawnym. Dlatego też niepełnosprawni studenci prawa nie mogą liczyć na pomoc stypendialną.

Tematyka prelekcji i dyskusji prowadzonych w czasie konferencji była bardzo bogata w ciekawe wypowiedzi oparte na podstawach prawnych. Polskie prawo m.in. Konstytucja RP, było porównywane z przepisami prawnymi Europejskiej Karty Społecznej oraz Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

Wyróżnione zostały dwa kręgi osób niepełnosprawnych: osoby starsze oraz młode osoby niepełnosprawne. Oba te kręgi mimo różnicy wieku mają bardzo wiele cech wspólnych. Wraz z upływającym czasem osób niepełnosprawnych będzie przybywać w stosunku do osób w pełni sprawnych. Czynnikiem który taką sytuację powoduje jest niski wskaźnik narodzin w Polsce. Fakt ten daje do zrozumienia że niska aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych lub jej brak spowodują coraz wyższy dług publiczny i wzrost wysokości podatków. Gospodarka Państwa będzie musiała wygospodarować środki na pomoc społeczną dla osób starszych i niepełnosprawnych. O wysokości przyszłych emerytur chyba już nie muszę pisać.

Stan prawny sytuacji życiowej osób niepełnosprawnych w Polsce jest pełen barier rozwoju osób niepełnosprawnych. Największą barierą jest jednak mentalność ludzka Polskiego społeczeństwa która niestety ma duży wpływ na stanowienie prawa.

Główną barierą radykalnych zmian życiowych osób niepełnosprawnych jest sześciosystemowy system orzecznictwa panujący w naszym kraju od „niepamiętnych czasów”. Przy tak dużym „bałaganie” osoby niepełnosprawne są zagubione w gąszczu przepisów i przyjmują postawę roszczeniową względem pomocy społecznej państwa. Przy tak rozbudowanym systemie orzecznictwa potencjalny pracodawca boi się zatrudnić osobę niepełnosprawną. Ujednolicenie systemu orzecznictwa rozwiązałoby bardzo dużo problemów z każdej strony. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na racjonalne usprawnienia, np. podjazdy wejściowe w urzędach lub instytucjach publicznych pomagają nie tylko osobom niepełnosprawnym ale także osobom z małymi dziećmi w wózkach. Uniwersalne projektowanie nie służy wyłącznie jednej wybranej grupie społecznej ale całemu społeczeństwu.

Rozmowy, dyskusje i prelekcje prowadzone były praktycznie przez cały dzień (10.00- 16.40). Wypowiedziane były uwagi że „tłuczona jest teoria i słowa na wiatr a praktycznych działań przynoszących korzystne zmiany nie ma”. Prawo Unii Europejskiej, ONZ i wielu krajów dostosowano do praktycznych zmian przynoszących korzyści. Polskie prawodawstwo ogranicza korzystny rozwój osób niepełnosprawnych w naszym kraju.

konferencja Pełnoprawni Niepełnosprawni Wydział Zarządzania Uniwersytetu Poznańskiego

Komentarze

Napisany przez Josie dnia
What a joy to find soemnoe else who thinks this way.
Napisany przez Nayara dnia
Roman pisze:Prawica Rzeczpospolitej niech sie dalej rozwija.Najlepiej na cala Polske, bo tych iycnnh nie ma juz co sluchac i wybierac. Niestety pokazali swoje oblicze. Diabel przeciwnik czlowieka robi wszystko, zeby czlowiekowi nie bylo za dobrze.Prawica Rzeczpospolitej musi dzisiaj postawic na kobiete, nieznana w swietle polityki, wyksztalcona i znajaca arkana katolickiej mysli. Mam taka postac, ale wymaga akceptacji srodowiska partyjnego.Te sondaże daja na razie Panu Przewodniczacemu malo glosow. Trzeba to zmienic, bo czas nagli, bo w Polsce zle sie dzieje. Mieszkam za granica(niestety).Trzeba ten marazm zmienic. Jest za duzo wierzacych, zeby nie dalo sie cos zmienic. Komunizm zrobil swoje i ludzie wierzacy uwazaja sie za ludzi drugiej kategorii, a przeciez tak nie jest. Trzeba pojsc do urn wyborczych i policzyc illu nas jest- myslacych, bez kompleksow, wierzacych w Pana Boga i Jego dziesiec przykazan, ktore wcale nie sa przestarzale, co nam chca wmowic niektore, nie katolickie i nie polskie, choc piszace po polsku, media.
Napisany przez Vyolet dnia
Great stfuf, you helped me out so much! http://xdjmvmsxvt.com [url=http://ctnnuh.com]ctnnuh[/url] [link=http://cgbrnjnvv.com]cgbrnjnvv[/link]
Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)


Kod CAPTCHA

(Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.)