Sukces przychodzi jedynie do tych którzy działają,
podczas gdy pozostali oczekują jego nadejścia.

~Thomas Edison

30
sie

Potrzeba zmian w funkcjonowaniu służby zdrowia

Obecna sytuacja w służbie zdrowia w dużym stopniu przyczynia się do wzrostu liczby osób z pogarszającym się stanem zdrowia, a tym samym do wzrostu liczby osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych.

Znajome od wielu lat przedłużające się terminy możliwych wizyt pacjentów u lekarzy specjalistów stają się „normalką”. Do tego dochodzą podwyżki cen leków – najbliższa 1 września br..

Coraz częściej przedstawiane są zasłabnięcia i śmierć lekarzy będących na dyżurach w szpitalu lub przychodni.

lekarze specjaliści 2.JPG

Nie ma zbyt głośnych informacji o źle zdiagnozowanych przypadkach pacjentów wymagających dogłębnych badań i analizy stanu zdrowia. Niestety przemęczony lekarz najczęściej „leczy” widoczne objawy, nie zagłębiając się w znalezienie przyczyny problemu zdrowotnego. Bardzo znikome są rozmowy lekarzy z pacjentami na temat profilaktyki, np. zmiana diety, ruch fizyczny lub zmiana środowiska zamieszkania lub pracy.

Wielu lekarzy (najczęściej młodzi) wyjechało do pracy za granicę kraju. Ci którzy zostali pracują po 24-48 godzin ciągle, bez odpoczynku. Przy takim toku pracy nie mają czasu na odpoczynek, dla rodziny czy aktualizację swojej wiedzy zapoznając się z treścią specjalistycznej literatury lub publikacji.

Z moich prywatnych obserwacji wiem iż coraz więcej lekarzy specjalistów rezygnuje z pracy na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia. Realizują oni swoją praktykę lekarską na rynku komercyjnym, czyli prywatnie. Na wizyty u tych specjalistów wiele osób nie jest stać np. emerytów (może pomoże planowane 500+ dla tej grupy społecznej). Ale oprócz opłaty za wizytę u danego lekarza specjalisty, potrzebne będą jeszcze środki finansowe na opłacenie zleconych badań.

Wiele osób zastanawia się jak są rozliczane pobierane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych kwoty składek które obecnie stanowią kwotę ok. 1 200 zł./m-c.  Służba zdrowia cierpi na coraz wyższe zadłużenia, w NFZ brakuje pieniędzy na leczenie społeczeństwa – gdzie są pobierane składki ubezpieczeń społecznych ???

Podsumowując: jeśli osoba cierpiąca na jakieś schorzenie nie jest świadoma swojego stanu zdrowia i w pełni zaufa przemęczonemu lekarzowi, to musi się liczyć z ryzykiem nie wykrycia choroby lub błędnie postawioną diagnozą. Osoby których nie stać jest na opłacenie prywatnych wizyt u lekarzy specjalistów i prywatne dogłębne badania, muszą liczyć się na wieloletnie próby diagnostyki i leczenia w publicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej.

Do czego taka sytuacja doprowadzi ??? Nie dbając profilaktycznie o zdrowie, społeczeństwo z błędnie postawioną diagnozą stanu zdrowia i nie odpowiednio zaleconym leczeniem, będzie cierpieć na choroby przewlekłe lub zostanie im orzeczony stopień niepełnosprawności. Choć i stopień niepełnosprawności bardzo często jest błędnie orzekany przez zespół orzekający – „cudownie uleczany” stan zdrowia osoby cierpiącej.

Konieczna jest pilnie pomoc polskiej służbie zdrowia, konkretnie skierowana do kapitału ludzkiego obsługującego placówki opieki zdrowotnej czyli lekarzy i pielęgniarek!!! Sprzęt, budynki i osoby chętne do pracy są. Tylko warto tę wiedzę i chęć do pracy docenić finansowo aby lekarze i pielęgniarki sami mieli za co godnie żyć a nie musieli pracować w trybie wolontariackim z nadgodzinami.

Na ludzkim zdrowiu i życiu nie da się zaoszczędzić !!!

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)


Kod CAPTCHA

(Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.)