Sukces przychodzi jedynie do tych którzy działają,
podczas gdy pozostali oczekują jego nadejścia.

~Thomas Edison

19
maj

Wsparcie absolwentów we wchodzeniu na rynek pracy

19 maja br. odbyła się konferencja upowszechniająca rezultaty projektu „Wsparcie absolwentów we wchodzeniu na rynek pracy”. Projekt ten realizowany był na podstawie  PO KL 2007- 2013, Poddziałanie 1.3.6- PFRON- projekty systemowe. Partnerami projektu były: Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Fundacja Fuga Mundi.

Coraz więcej osób niepełnosprawnych podnosi swój poziom wykształcenia. Dla tych osób dobrej jakości wykształcenie jest szczególnie istotne. Niestety ukończenie nawet tzw. Renomowanej uczelni nie gwarantuje uzyskania zatrudnienia.

W ramach projektu został opracowany podręcznik dobrych praktyk autorstwa prof. nadzw. dr hab. Tomasz Tasiemski.

Przy okazji rozmów na ww. konferencji były zgłaszane uwagi dotyczące traktowania osób niepełnosprawnych z wyższym wykształceniem na rynku pracy a także braku motywacji rodziców dzieci niepełnosprawnych do nauki ich pociech samodzielności. Pomoc rodzicom jaka płynie ze strony państwa w dużej mierze jest jednak przekierowywana w odwrotną stronę. Bardzo często na rodzicach dzieci niepełnosprawnych spoczywa obowiązek prowadzenia rehabilitacji ruchowej i opieki nad dziećmi.

Dzieci wychowywane pod tzw. kloszem, mają problemy z odnalezieniem się w społeczeństwie a tym samym na rynku pracy. Pracodawcy oczekują od swoich pracowników samodzielności i odpowiedzialności w działaniu oraz otwartości na kontakty ze współpracownikami. W takiej sytuacji widzimy „zderzenie się” dwóch innych światów. Przyczyną tutaj jest mentalność ludzka. Na jej zmianę potrzeba czasu ale warto docenić wiedzę i doświadczenie potencjalnych niepełnosprawnych pracowników którzy mogą i chcą pracować. Dzięki zatrudnieniu niepełnosprawnego specjalisty praca jest wykonana należycie a zysk zatrudniającego pracodawcy rośnie.

Komentarze

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Napisz odpowiedź




(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)


Kod CAPTCHA

(Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.)