Sukces przychodzi jedynie do tych którzy działają,
podczas gdy pozostali oczekują jego nadejścia.

~Thomas Edison

15
paź

Zdolność do pracy osób przewlekle chorych a wzrost gospodarczy

15 października 2014r. odbyło się posiedzenie seminaryjne Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP pod przewodnictwem Senatora Mieczysława Augustyna.

Seminarium dotyczyło tematu „Zdolność do pracy osób przewlekle chorych a wzrost gospodarczy”.

Uczestników spotkania było niewielu a także brakowało kilku panelistów m.in. Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosława Duda.

Senator Mieczysław Augustyn wprowadzając do spotkania nawiązał do starzenia się demograficznego Polski. Japonia od bardzo wielu lat balansuje na poziomie zerowym demografii. Jest to zjawisko godne uznania.

Na spotkaniu (mimo braku w agendzie) obecny był chwilowo Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak- Kamysz. Jego wypowiedź dotyczyła konkurencyjności Polskiej gospodarki do gospodarek Ameryki Południowej, Indii oraz sytuacji wchodzenia na rynek pracy w Hiszpanii. Minister nawiązał do potrzeby rozwoju kształcenia ustawicznego w kraju i pomocy w zatrudnianiu osób po 50- tym roku życia. Przedstawiana była również wysokość Funduszu Pracy na przyszły rok.

Senator Augustyn kończąc wypowiedź Ministra Kosiniak- Kamysz podsumował zdaniem „nie tylko długość ale i jakość życia się liczy” co miało potwierdzić obniżanie wieku emerytalnego.

Prof. Bolesław Samoliński przedstawił projekt „Konstruktywni. Zdrowi- Aktywni- Konstruktywni”. Bliższe szczegółe znajdują się na stronie www.konstruktywni.org.pl. Osoby przechodzące na emeryturę stanowią 3 grupy: chcą przejść, nie chcą, są niezdecydowani. W Polsce społeczeństwo w wieku produkcyjnym to 59,3% ogółu, gdy w krajach OECD to 66,1%ogółu. Polacy uchylający się od podejmowania pracy bardzo często usprawiedliwiają się złym stanem zdrowia. Była tutaj mowa o absenteizmie i prezenteizmie, które nie są właściwymi postawami pracowników. Chwalone było wykonywanie wolnego zawodu który stwarza warunki do długoletniej pracy.

W wyniku nieobecności prof. Piotra Błędowskiego Pani profesor zastępując przedstawiła Madrycki Plan Działania na rzecz ludzi starszych który ma pomóc starzejącemu się społeczeństwu. Najczęściej opieką nad osobami starszymi zajmują się kobiety w wieku około emerytalnym.

Kwestia orzecznictwa o niepełnosprawności i niezdolności do pracy była przedstawiana bardzo teoretycznie. Jedyną ważniejszą uwagą był fakt że lekarze biegli sądowi nie są odpowiednio szkoleni do tej roli. Na koniec wypowiedzi był jednak apel o ujednolicenie systemu orzecznictwa w Polsce.

Doktor Filip Raciborski przedstawił dane które raczej nie cieszą. Obecnie jedna trzecia społeczeństwa nie pracuje tylko utrzymuje się ze środków pomocy społecznej. Za 50 lat będzie taka sama liczba pracujących i niepracujących. Aktualne 50% społeczeństwa cierpi na wielochorobowość czyli jednocześnie na kilka chorób. Rehabilitacja zdrowotna a także społeczna pomaga w powrocie do pracy. Jedną z wytycznych dla pracodawców z projektu „Zdolni do pracy” jest zachęta pracowników do dbania o własne zdrowie.

Joanna Staręga- Piasek, doradca społeczny Prezydenta RP mówiła krótko ale w sumie najważniejszy wniosek padł z jej ust: „należy wpłynąć na zmianę mentalności ludzkiej Polskiego społeczeństwa, zmienić klimat wokół osób niepełnosprawnych i starszych”.

Senator Mieczysław Augustyn powiedział znaczący cytat: „Źródłem dobrobytu nie jest emerytura. Źródłem dobrobytu jest praca”.

 

Omawiane tezy na tym posiedzeniu seminaryjnym opierały się na danych statystycznych z lat ubiegłych i informacjach jak z danym problemem radzą sobie inne Państwa. Tak jak wspomniała doradca społeczny Prezydenta RP- jeśli nie wpłyniemy na zmianę myślenia społeczeństwa to nie liczmy na cud. Z mojego dotychczasowego doświadczenia widzę że względem osób niepełnosprawnych jest „głaskanie” i przyznam brzydko „jak pies do jeża” a względem pracodawców osób niepełnosprawnych jest wrogo i oskarżenia o wyciąganie pieniędzy.

Ja uważam że pracodawcy nie są wszechmocni i wszechwiedzący. Jak Polskie prawo nie zostanie skorygowane, a najważniejsze jest ujednolicenie systemu orzecznictwa niepełnosprawności to nie można wymagać od pracodawców czegoś co naraża ich na szkody. Jak pracodawca może zatrudnić pracownika skoro tak naprawdę nie wiadomo co danemu pracownikowi wolno wykonywać. Uważam że wskazane jest zajęcie stanowiska pracodawców i przedstawienie oczekiwań względem zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Wypowiedź eksperta BCC Zenona Wasilewskiego pod koniec spotkania a także rozmowy kuluarowe dotyczyły związku rynku pracy z orzecznictwem i zatrudnianiem osób niepełnosprawnych.

Komentarze

Napisany przez Open dnia
My friend Jim Amish sent out the foiwollng press release:For Immediate Public Release,A certain person Joe Giella trusted apparently stole a few pieces of original comic art from his house, mostly likely on Sept. 7 and Oct. 13 of this year. We want to get the word out so that anyone who may have already purchased this work or may be contacted about it will know it's considered stolen property, and hopefully will help get Joe's artwork back to him. A police report has been filed in the case, but spreading the word to the comics art community is absolutely vital. Here is a list of the stolen art:Flash #144 Menace of the Man Missile , pages 1 and 9. Pencils by Carmine Infantino.Detective Comics #329 Castle with Wall to Wall Danger pages 7 and 8. Pencils by Carmine InfantinoGreen Lantern/Green Arrow #107 cover. Pencils by Joe Staton.This person is believed to have taken art from another comics art veteran, too. Let's try to catch this thief.
Napisany przez Oktay dnia
Merci pour le commentaire lssaier sur mon blog. J'ai pas la chance de maitriser suffisamment l'anglais pour me les faire en VO, je comprends mais pas assez pour appre9cier une lecture. Tu as bien de la chance, tu es en avance sur nous, mais bon, je me les ferai donc en frane7ais. Sinon, j'e9tais de9je0 venu sur ce blog moi, y a quelque temps. Il m'avait bien plus mais je ne laissait pas souvent de commentaire e0 l'e9poque. Je vais en refaire le tour et peut-eatre meame le mettre dans les liens de mon blog :p Allez, a+
Napisany przez Elric dnia
That insh'itgs perfect for what I need. Thanks! http://ldrveiwcxj.com [url=http://zdycyraogfp.com]zdycyraogfp[/url] [link=http://raypznreu.com]raypznreu[/link]
Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)


Kod CAPTCHA

(Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.)