Sukces przychodzi jedynie do tych którzy działają,
podczas gdy pozostali oczekują jego nadejścia.

~Thomas Edison

25
paź

Przepis na sukces jest jak przepis na ciasto.

Otwierając własną działalność gospodarczą każdy przedsiębiorca robi plan, biznes plan. Zaopatruje się w poszczególne składniki oraz sprzęt potrzebny do realizacji swojego przedsięwzięcia. To jest bardzo podobna procedura jak przy przygotowywaniu słodkiego ciasta domowej roboty.

 ciasto.jpg

Najpierw ustalamy jakie ciasto mamy ochotę jeść i co chcemy przyrządzić. Następnie wyszukujemy odpowiedni przepis, sprawdzamy czy mamy wszystkie potrzebne składniki (w przypadku ich braku – idziemy na zakupy) i zabieramy się do prac przygotowania ciasta…

Po wyrobieniu masy i nagrzaniu piekarnika do odpowiedniej temperatury, wlewamy tę masę do odpowiedniej formy, wstawiamy ją do piekarnika i czekamy na efekt.

Ciasto w piekarniku zaczyna nabierać większej objętości. Po pomieszczeniu rozchodzi się słodki, smakowity zapach…

Po odczekaniu czasu podanego w przepisie, kończymy wypiek ciasta i podajemy smakowitości na stół …  albo i nie … bo ciasto opadło, wyszedł zakalec albo piekarnik nierównomiernie grzał przez co ciasto jest niedopieczone albo spalone.

 

TAK SAMO JEST Z PRZEDSIĘBIORCZOŚCIĄ …

Najpierw ustalamy co chcemy robić, jaką działalność realizować. Następnie sprawdzamy czy mamy odpowiedni sprzęt, odpowiednie pozwolenia i uprawnienia. Po czym, pełni zapału zabieramy się za otwieranie własnej firmy…

Wszystko skompletowaliśmy, potrzebny lokal użytkowy dostosowaliśmy, działalność zarejestrowaliśmy… i tak jak przy pieczeniu ciasta czuć słodki zapach, tak przy działalności rozsiewamy i rozchodzi się wieść o istnieniu i funkcjonowaniu naszej firmy.

Tak jak ciasto rośnie w formie w piekarniku, tak nasza działalność jest coraz bardziej znana na rynku i powiększa się grono klientów. Obroty rosną (albo i nie) i czas na podsumowanie czyli wyjęcie ciasta z piekarnika…

Siadamy przy stole, przeglądamy księgi rozrachunkowe i wyciągamy wnioski … czy działalność przynosi zyski czy straty, czy jest rentowna, … ??? Jeśli uznamy że wyszedł zakalec czyli firma istnieje, obroty jakieś tam ma ale zysku nie osiąga to staramy się wykorzystać te udane części dzięki którym ratujemy naszą sytuację finansową aby nie popaść w zadłużenia. Jeśli „ciasto mamy niedopieczone” to szukamy przyczyny i po naprawie lub pomocy innych nasz biznes osiąga sukces.

Jeśli „ciasto nam się udało” to zadowoleni i dumni realizujemy nasze plany zgodnie z przyjętymi założeniami. Musimy jednak uważać !!! Tak jak nadmiar takiego samego ciasta może się znudzić i już przejeść, tak prowadzenie takiej samej działalności bez wprowadzania usprawnień czy nowości może zniechęcić klientów do korzystania z naszych usług lub zakupu naszych produktów.

Tak jak przepis na ciasto możemy urozmaicać różnymi dodatkami (rodzynki, orzechy, owoce, masa kremowa, itp.) tak korzystając z rozwoju cywilizacji i technologii warto jest urozmaicać i rozbudowywać działalność własnej firmy.

 

Tak jak radzimy się mamy lub babci co do wypieku ciasta tak ja pomagam i doradzam z zakresu przedsiębiorczości. Zadzwoń do mnie !!! Osiągniesz sukces !!!

Komentarze

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)


Kod CAPTCHA

(Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.)