Sukces przychodzi jedynie do tych którzy działają,
podczas gdy pozostali oczekują jego nadejścia.

~Thomas Edison

8
cze

XV Forum Edukacyjne dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Na początku czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyło się XV Forum Edukacyjne Małych i Średnich przedsiębiorstw oparte na działaniach wdrażanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach programów operacyjnych.

Podczas konferencji rozpoczynającej zaprezentowano m.in.: szczegóły działań wdrażanych przez PARP w ramach nowej perspektywy Unii Europejskiej oraz podsumowanie pierwszego miesiąca udziału Polski na Wystawie EXPO 2015 w Mediolanie.

Obecność na Forum zapewniała dużą dawkę inspiracji w poszukiwaniu nowych rozwiązań, przedyskutowanie pomysłów, zaczerpnięcie praktyk z doświadczenia innych przedsiębiorców.

Wykład/ warsztat na którym byłam obecna i za aktywny udział zostałam obdarowana wspaniałą książką „Biznes nowych możliwości” autorstwa Roberta Kozielskiego był pod nazwą „W poszukiwaniu fioletowej krowy”. Nazwa zajęć nawiązuje do książki „Fioletowa krowa. Zmień się i bądź rozpoznawalny” autorstwa Seth Godin. Zajęcia dotyczyły wskazówek dzięki którym nasza działalność jest unikalna, zauważalna i wyjątkowa. Te cechy można znaleźć tam gdzie nam się wydaje że ich nie ma. Okazuje się że tradycyjne podejście jest bardzo powtarzalne. Moją cechą np. jest moja niepełnosprawność której się nie wstydzę i śmiało wykorzystuję ten fakt. Drugim takim hasłowym faktem jest:

firma Anny Marii DUKAT mieści się na ul. ZŁOTEJ i krzewiąc przedsiębiorczość pomaga zarabiać PIENIĄDZE

 

Wystarczy zobaczyć ile wartości jest w oczywistych sytuacjach…

Inne zajęcia „Pasja, odwaga i wiara – receptą na sukces” starały się pobudzić poczucie pewności do planowanych działań. Prowadzący Bartek Leśniewski w rozmowie z Agatą Białkowską- Samul przyznał że gdy podjął się działania współzakładania firmy Good Looking Studio to nikt nie wierzył że przedsięwzięcie się uda. Warto jednak nie poddawać się tylko realizować własne marzenia z odwagą. To co ważne: warto poświęcić 20% swojego czasu na planowanie strategiczne aby tworzyć zgodnie z planem.

Prowadzony był także panel dyskusyjny pod hasłem „Szyty na miarę kandydat będzie się siepał”. Temat dotyczył przedyskutowania zatrudniania absolwentów wyższych uczelni do pierwszej pracy. Pracodawcy oczekują otwartości, umiejętności pracy w zespole, elastyczności, gotowości do uczenia się. Absolwenci muszą przejść tzw. „chrzest” a pracodawcy oczekując korzystnych wyników muszą wykazać się cierpliwością. Cóż, aby obie strony były zadowolone trzeba się zgrać ale to wymaga nie tylko czasu.

„Potrzeby i wartości – jak wybierać dojrzałych u progu deficytu liderów” to temat poruszający zajęcia pozyskiwania odpowiednich i cennych liderów do organizacji. Dobierając lidera należy zwrócić uwagę na 4 aspekty:

  1. Umiejętności i wiedzę kandydata
  2. Czy wyznawane przez niego wartości są spójne z wartościami naszej organizacji
  3. Czy kandydat posiada umiejętność nawiązywania kontaktów i komunikacji z ludźmi
  4. Jaki wpływ będzie miał nasz kandydat na naszą organizację (jego poglądy, czy jest znany w branży, czy udziela się w wystąpieniach publicznych)

Każdy z nas jest inny i poszukuje „tego wybranego, unikalnego” dlatego do takich decyzji należy podchodzić indywidualnie.

„Grywalizacja w praktyce, jak ją wykorzystać w MMSP”. Na tych zajęciach nie byłam z własnego wyboru. Jestem przeciwniczką grywalizacji jako sposobu oceny człowieka. Chcąc uzyskać zakres wiedzy o danym człowieku wykorzystuje się mechanizm gier fabularnych lub komputerowych. W ten sposób bada się zachowania danej osoby. Dla mnie takie badanie jest nieludzkie z poczuciem całkowitego poczucia braku inteligencji. Nie, nikt mnie nie przekona do słuszności grywalizacji.

Ostatnimi zajęciami które były prowadzone w czasie XV Forum Edukacyjnego była tematyka „Inspiracja!”. Prowadząca pokazywała jak rysowanie może być pomocne w tworzeniu instrukcji, procedur, komunikacji czy tworzenia notatek. W każdej sytuacji pracy nad projektem, rysunek może być źródłem inspiracji.

 

Po uczestnictwie w wybranych zajęciach XV Forum Edukacyjnego nabrałam pewności co do realizacji moich niektórych pomysłów co planuję wykonać do końca tego roku.

Koniecznie muszę przeczytać książkę „Biznes nowych możliwości” którą dostałam od autora.

Komentarze

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)


Kod CAPTCHA

(Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.)