Sukces przychodzi jedynie do tych którzy działają,
podczas gdy pozostali oczekują jego nadejścia.

~Thomas Edison

18
lis

Zarządzanie konfliktem i przemawianie publiczne

W ramach seminarium pakietowego Business Centre Club w którym brałam udział pozyskałam oraz poszerzyłam zakres wiedzy na temat zarządzania konfliktem oraz przemawiania publicznego.

 

„Zarządzanie konfliktem- jak wykorzystać jego energię” prowadził trener Karol Bartkowski. Konflikt sam w sobie można porównać do choroby ciała. Jeśli nie zostanie rozwiązany czyli leczony i nie zostanie orzeknięty rozejm między stronami konfliktu to może doprowadzić do dużej krzywdy czyli śmierci. Konflikt mimo rozejmu zostawia po sobie ślad czyli bliznę. Rozróżniamy dwa rodzaje konfliktu: zewnętrzny i wewnętrzny, które zależą od jednego źródła. Bardzo często konflikt powstaje na podstawie ludzkich nawyków. Nawyk to jakby nie było natura człowieka. Zmieniając nawyki zmieniamy sposób postępowania. Warto także przyjrzeć się dialogowi wewnętrznemu człowieka- 100 słów mówionych jest równe czasowo 500 słów w myślach.

Pochodzenie, źródło i sytuacja wywołujące konflikt są tak różnorodne że trudno omówić je nie odwołując się do przykładów. Warto jednak starać się rozwiązywać sytuację konfliktową orzekając rozejm a nie kompromis. W wyniku kompromisu obie strony są przegrane.

 

„Przemawianie publiczne- dźwignią twojej kariery”. Te zajęcia prowadził mówca inspiracyjny Jerzy Zientkowski. Perswazja, informacja i emocje to pewien rodzaj komunikacji. Przemawiając lub po prostu komunikując się warto wyrazić jasny apel do działania- jasność przekazu. Omawiając jakąś sprawę czy problem używając przy tym bardzo bujnych opisów tzw. „owijanie w bawełnę” nie nakreśla jasno celu tych słów. Warto definiować cel- co konkretnie słuchacz ma zrobić.

Największym błędem popełnianym przez prelegenta czy mówcę jest nuda. Błąd ten charakteryzuje się zbyt dużą ilością materiału do przekazania, monotonny dźwięk głosu oraz przekraczanie czasu przemówienia. Aby słuchacze nie zrazili się do wystąpień należy urozmaicić swoją wypowiedź w aktywność fizyczną- ruch twarzy (mimika) i ciała. Warto zadbać o zadowolenie słuchacza ze spotkania z nami.

 

Polecam a może powinnam określić- zalecam, przeanalizowanie własnego postępowania w sytuacjach konfliktowych oraz wartościowe będzie obejrzenie własnego wystąpienia np. z ostatniej konferencji. Błędy które robimy zawsze możemy poprawić.

Przemówienie Konflikt certyfikat

Komentarze

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)


Kod CAPTCHA

(Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.)