Sukces przychodzi jedynie do tych którzy działają,
podczas gdy pozostali oczekują jego nadejścia.

~Thomas Edison

22
sty

Zatrudnienie przyjazne rodzinie.

„Zatrudnienie Przyjazne Rodzinie- doświadczenia międzynarodowe, realia polskie”. Konferencja tego tematu była 22 stycznia 2015 r. w siedzibie CPS „Dialog” w Warszawie.

Temat ten poruszający meandry polityki społecznej oraz problemy rynku pracy jest wspólną inicjatywą Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” im. Andrzeja Bączkowskiego oraz Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

W obecnych czasach wielu pracodawców oczekuje od swoich pracowników dyspozycyjności a w związku z tym zatrudnienie przyjazne rodzinie pracownika jest postrzegane niechętnie. Warto jednak zwrócić uwagę na korzyści jakie niesie docenianie rodzin pracowników m.in. motywacja do pracy, lojalność pracowników a także dbałość o dobro i rozwój firmy.

W przypadku ułatwieniom łączenia pracy z życiem rodzinnym pracownicy odczuwają większą satysfakcję z pracy oraz niższy poziom stresu. To pozwala mocniej skupić się na pracy.

Niestety pracodawca musi liczyć się także z problemami konfliktów między pracownikami, różnicami potrzeb pracowników i klientów. Bardzo często pracodawcy mają zawyżone oczekiwania w stosunku do pracowników korzystających z rozwiązań Zatrudnienia Przyjaznego Rodzinie.

Działania Zatrudnienia Przyjaznego Rodzinie skierowane są głównie do młodych rodziców a brakuje rozwiązań dla pracowników zajmujących się zależnymi i starszymi członkami rodziny. Szerszy zakres działań na rzecz Zatrudnienia Przyjaznego Rodzinie spotykany jest w dużych i średnich przedsiębiorstwach z udziałem kapitału zagranicznego. Mniejsi pracodawcy prywatni uznają kwestię godzenia pracy z życiem rodzinnym jako prywatną sprawę pracownika.

 

Istnieje duża potrzeba upowszechniania informacji oraz wymiany doświadczeń wśród pracodawców nt. sprawdzonych rozwiązań Zatrudnienia Przyjaznego Rodzinie, stosowanych metod wdrażania tych rozwiązań oraz na temat płynących z nich korzyści dla pracodawcy.

Zapewnienie równowagi życia zawodowego i rodzinnego leży we wspólnym interesie pracowników i pracodawców, gdyż dotyczy wszystkich pracowników i wszystkich pracodawców.

Komentarze

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)


Kod CAPTCHA

(Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.)